XVII Niedziela zwykła (30.07.2023 r.)

Przeczytanie tego tekstu zajmie Ci ok. 3 min.
 1. W piątek przypadała 780. rocznica utworzenia diecezji chełmińskiej, której kontynuatorką jest diecezja pelplińska. Biskup pelpliński Ryszard Kasyna ogłosił tego dnia oczekiwaną decyzję Stolicy Apostolskiej. Główną Patronką Diecezji Pelplińskiej została Najświętsza Maryja Panna Nieustającej Pomocy. Św. Wawrzyniec stał się więc patronem drugorzędnym.
 2. Ksiądz Biskup Diecezjalny na czas wakacji skierował do naszej parafii jako pomoc duszpasterską ks. Zbigniewa Lejmana, który będzie pełnił swoją posługę od dnia dzisiejszego do 15 sierpnia włącznie.
 3. W liturgii rozpoczynającego się tygodnia będziemy wspominali:
  1. w poniedziałek – wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, prezbitera
  1. we wtorek – wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła
  1. w piątek – wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
 4. W poniedziałek ok. godz. 17:00 przybędzie do Nowego grupa tczewska Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. O godz. 20:00 w kościele św. Mateusza odbędzie się apel modlitewny wraz z pielgrzymami. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. Już teraz składamy wyrazy podziękowania w imieniu wszystkich Pielgrzymów, zmierzających na Jasną Górę do naszej Matki, za okazaną gościnność, otwartość naszych serc i mieszkań.
 5. Jak co roku, w miesiącu sierpniu Kościół w Polsce zachęca do podjęcia daru abstynencji. Podjęta ofiara stanowi realną pomoc drugiemu w wyzwoleniu się ze zniewolenia.
 6. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne:
  1. w pierwszy czwartek – nabożeństwo pierwszoczwartkowe z modlitwą dziękczynną za sakramenty Eucharystii i kapłaństwa z prośbą o nowe powołania do służby w Kościele o godz. 17:30.
  1. w pierwszy piątek – o godz. 15:00 koronka do Bożego Miłosierdzia. Okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00, a do spowiedzi św. od 17:30 do 18:00. O godz. 17:30 Godzinki do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 18:00 Msza św. wotywna o Najświętszym Sercu Pana Jezusa.
  1. w pierwszą sobotę – o godz. 6:30 Godzinki do Niepokalanego Poczęcia NMP. Po Mszy św. porannej wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy do Niepokalanego Serca Maryi. Apel młodzieżowy o godz. 20:00 nie odbędzie się.
 7. Ks. Tomasz chorych z posługą sakramentalną odwiedzi w sobotę w godzinach przedpołudniowych.
 8. Przyszłą niedzielę przeżywać będziemy jako Święto Przemienienia Pańskiego. Z tej okazji w sobotę po Mszy św. wieczornej do godz. 22:00 oraz w niedzielę po Mszy św. o godz. 12:30 do 22:00 w kościele św. Mateusza będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. O godz. 15:00 adoracja prowadzona będzie przez Wspólnotę Żywego Różańca.
 9. Z zapowiedziany pod koniec czerwca ilustrowany przewodnik po Parafii będzie do nabycia 6 sierpnia po Mszach św. niedzielnych oraz 14 sierpnia po Mszy św. odpustowej w kościele św. Maksymiliana. Natomiast w dniach od 6 do 14 sierpnia będzie on dostępny w biurze parafialnym w godzinach urzędowania. Książka rozprowadzana będzie za dobrowolną ofiarę, z której każda złotówka zostanie przekazana na rzecz Fundacji Małych Stópek. W ten sposób możemy nie tylko dowiedzieć się więcej o historii tego, co nas przecież od wieków otacza, ale również pomóc samotnym matkom i ich dzieciom godnie rozpocząć ich własną historię.
 10. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach odpustowych w kościele św. Maksymiliana, które odbędą się 14 sierpnia o godz. 18:00. Ceremonii będzie przewodniczył ks. Tomasz Borek. Po Mszy św. na placu obok kościoła odbędzie się piknik. Będzie to jednocześnie okazja do podziękowania ks. Tomaszowi za trzyletnią posługę w naszej parafii. Z całego serca dziękujemy również wszystkim, którzy wyrazili chęć zaangażowania oraz pomocy w organizację odpustowego pikniku.
 11. Parafialno-gminne dożynki, w podziękowaniu za tegoroczne plony, będziemy celebrować na Mszy św. w niedzielę, 27 sierpnia na sumie parafialnej o godz. 11:00. O przygotowanie wieńca dożynkowego i darów ołtarza prosimy gospodarzy i mieszkańców Bochlina i Kozielca. Prośmy o dobrą pogodę i Bożą Opatrzność dla pracujących na roli. Podczas wakacji i urlopów zadbajmy o bezpieczeństwo i praktyki religijne.