XII Niedziela zwykła (25.06.2023 r.)

Przeczytanie tego tekstu zajmie Ci ok. 3 min.
 1. Nabożeństwa czerwcowe odbywają się w dni powszednie do piątku włącznie bezpośrednio po Mszy św. wieczornej, a dzisiaj o godz. 15:00.
 2. Rozpoczęliśmy wakacje. Msze św. i nabożeństwa w naszej parafii odbywają się zgodnie z harmonogramem obowiązującym w ciągu roku. Pamiętajmy w tym czasie o dochowaniu wierności Bogu na modlitwie i w dobrych czynach. Ponadto, serdecznie zapraszamy do udziału w 32. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę z Grupą Tczewską, w dniach od 30 lipca do 13 sierpnia. Szczegółowych informacji udzieli ks. Patryk. Spotkanie dla zainteresowanych pielgrzymką odbędzie się 7 lipca o godz. 19:00 w kościele św.  Mateusza.
 3. Ksiądz Biskup Ryszard Kasyna z dniem 20 sierpnia odwołał z naszej parafii ks. Tomasza Borka i mianował go wikariuszem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie. W ramach podziękowania za możliwość pełnienia trzyletniej posługi ks. Tomasz opracował Przewodnik ilustrowany po naszej parafii, opisujący jej kilkusetletnią historię oraz współczesny jej kształt. Książka będzie do nabycia w drugiej połowie lipca za dobrowolną ofiarę, która w całości zostanie przekazana na rzecz Fundacji Małych Stópek, organizacji działającej na rzecz ochrony nienarodzonego dziecka oraz pomocy kobietom w ciąży, będącym w trudnej sytuacji materialnej.
 4. Msza św., podczas której podziękujemy ks. Tomaszowi za trzyletnią posługę odbędzie się 14 sierpnia o godz. 18:00 w kościele św. Maksymiliana. W jego miejsce skierował do nas ks. Emila Zieńko, neoprezbitera pochodzącego z parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Trzciance.
 5. W związku z utrzymującą się zwiększoną liczbą oddziałów w szkołach średnich, która wynika z wprowadzanej reformy systemu oświaty, Biskup Pelpliński zawiesza w roku szkolnym 2023/2024 drugą godzinę nauki religii tygodniowo w Branżowych Szkołach I i II stopnia (tzw. zawodowych) oraz w klasach maturalnych w liceach ogólnokształcących i technikach.
 6. W liturgii rozpoczynającego się tygodnia będziemy wspominali:
  1. w środę – wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
  1. w czwartek – uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła (tego dnia kolekta na rzecz Stolicy Apostolskiej)
  1. w piątek – wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników św. Kościoła Rzymskiego
 7. W czwartek o godz. 18:00 odbędzie się Msza św. dziękczynna za miniony rok formacyjny wszystkich wspólnot parafialnych. Bezpośrednio po Mszy św. odbędzie się koncert w wykonaniu męskiego kwartetu Amoroso ze Starogardu Gdańskiego, naszego chóru parafialnego oraz solistów: ks. Wojciecha Wierzbickiego (tenor) i Moniki Motylińskiej (skrzypce). Całość wydarzenia zwieńczy wspólny posiłek w ogrodzie przy plebanii. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.
 8. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. O godz. 6:30 Godzinki do Niepokalanego Poczęcia NMP. Po Mszy św. porannej wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy do Niepokalanego Serca Maryi. O godz. 20:00 w kościele św. Maksymiliana adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez zespół młodzieżowy „Tu i Teraz”.
 9. Ks. Tomasz swoich chorych z posługą sakramentalną odwiedzi w najbliższy poniedziałek w godzinach przedpołudniowych.
 10. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 9:30 w sali św. Cecylii odbędzie się spotkanie Wspólnoty Żywego Różańca.
 11. Bożemu miłosierdziu polećmy naszych zmarłych:
  1. śp. Edmunda Orłowskiego, l. 76 z Nowego
  1. śp. Stefana Bonus, l. 75 z Przyn (pogrzeb: wtorek, godz. 10:00)

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci.