Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (17.04.2022 r.)

Przeczytanie tego tekstu zajmie Ci ok. 3 min.
 1. Życzenia biskupa pelplińskiego na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego:
  Siostry i Bracia,
  Trudny był tegoroczny Wielki Post. Spędziliśmy ten czas nie tylko próbując porządkować nasze życie, ale również słuchając tragicznych wiadomości zza wschodniej granicy oraz pomagając uchodźcom z Ukrainy. To wszystko działo się jeszcze w cieniu pandemii i wśród własnych codziennych problemów i kłopotów. Czasami wydawało się nam, że za wiele już ludzkiej biedy.
  Tym bardziej więc potrzebujemy wiary, nadziei i miłości, potrzebujemy pokrzepienia, które przynosi zmartwychwstały Jezus. Ten, który – jak słyszeliśmy w liturgii Wigilii Paschalnej – „uwalnia wszystkich wierzących… od zepsucia pogańskiego życia i mroku grzechów, do łaski przywraca i gromadzi w społeczności świętych… skruszywszy więzy śmierci…” (Exsultet).
  Po raz kolejny dotarło do nas, że Pan zmartwychwstał i daje życie. Pan zostawił grób pusty i przynosi łaskę, nadzieję, moc. Pan przeszedł wraz z nami od wielkoczwartkowego Wieczernika i ciemnicy, przez mękę i śmierć Wielkiego Piątku aż do Niedzieli Zmartwychwstania. Pan zmartwychwstał – wraz z Nim i my zmartwychwstaniemy, a dzisiaj powstajemy z grobów naszej rozpaczy, bólu i zwątpienia.
  Dzieląc z Wami, Siostry i Bracia, Wielkanocną radość, życzę Wam przede wszystkim prawdziwej wiary w Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Niech ona przeprowadzi Was z beznadziei do Nadziei oraz z żalu (a czasami nawet nienawiści) do Miłości. Niech Chrystus obdarza Was swoim błogosławieństwem, zdrowiem i potrzebnymi łaskami. Niech wybawi od powietrza, głodu, ognia i wojny, a obdarzy pokojem. Prawdziwym pokojem między narodami, w rodzinach i sercach naszych.
  Na świętowanie wielkich tajemnic naszej wiary i zanurzenie się w misterium Zmartwychwstania Pańskiego, z serca wszystkim Wam błogosławię: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
 2. Również jako duszpasterze parafii wszystkim Parafianom i Gościom życzymy, by Chrystus Zmartwychwstały w serca wnosił pokój, dał siłę do pokonywania codziennych trudów i błogosławił na życiowej drodze.
 3. Swoje życzenia kieruje do nas także burmistrz Nowego, p. Czesław Woliński: Życzę radosnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego „święconego” w gronie najbliższych wszystkim mieszkańcom.
 4. Jutrzejsza kolekta zostanie przeznaczona na szkolnictwo katolickie diecezji oraz na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
 5. Trwamy w nowennie do Bożego Miłosierdzia, dlatego zachęcamy do włączenia się do wspólnej modlitwy każdego dnia o godz. 15:00 w kościele św. Mateusza. W Niedzielę Miłosierdzia o godz. 15:00 odśpiewamy koronkę i godzinki do Miłosierdzia Bożego.
 6. W piątek, ponieważ trwamy w oktawie Wielkanocy, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 7. W niedzielę Miłosierdzia Bożego, która kończy oktawę Wielkanocy, o 9:30 odbędzie się obrzęd pokropienia wiernych połączony z uroczystą procesją wielkanocną. Również tego dnia przy wyjściu z kościoła będzie możliwość złożenia ofiary do puszki na cele charytatywne.
 8. Pomódlmy się za tych, którzy odeszli do Pana:
  • śp. Marię Zgubińską, l. 69 z Nowego
  • śp. Grażynę Nessel, l. 61 z Grudziądza
  • śp. Kazimierę Szablewską, l. 84 z Nowego (pogrzeb: piątek, godz. 10:00)

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…