XXVII Niedziela zwykła (4.10.2020 r.)

Przeczytanie tego tekstu zajmie Ci ok. 3 min.
 1. Dzisiaj „Niedziela św. Franciszka”, upowszechniająca nauczanie Ojca Świętego Franciszka zawarte w encyklice „Laudato si’”, nazywanej przez media „zieloną encykliką”, a wydanej w czerwcu 2015 r. Dotyka spraw ekologii, troski o środowisko przyrodnicze. Pokazuje, jak opacznie można odczytać słowa „Czyńcie sobie ziemię poddaną” (Rdz 1,28) i jak aktualne jest spojrzenie św. Franciszka z Asyżu, do którego Kościół odwołuje się – nie zawsze skutecznie – od 800 lat. Niszczenie środowiska przyrodniczego powinno być postrzegane jako zamach na dzieło Stwórcy. Takim zamachem jest psucie klimatu, ale również utrata różnorodności biologicznej, budowa gigantycznych tam i wiele innych przedsięwzięć gospodarczych. Encyklika „Laudato si’” ukazuje psucie klimatu jako formę degradacji środowiska przyrodniczego, która – jak zwykle – najdotkliwiej godzi w ubogich i najbardziej bezbronnych.
 2. Zbiórka na tzw. Świętopietrze (tj. na Bazylikę św. Piotra w Rzymie) w tym roku została przeniesiona z dnia 29 czerwca na XXVII niedzielę zwykłą, czyli na 4 października, i ma w naszej diecezji formę zbiórki do puszek. Przed kościołem zbiórka na powyższy cel.
 3. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 9.30 comiesięczne spotkanie Wspólnoty Żywego Różańca w sali św. Cecylii.
 4. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 17.00 w kościele św. Maksymiliana spotkanie kandydatów do bierzmowania, którzy 15 października przystąpią do tego sakramentu.
 5. W październiku swoje przygotowanie do bierzmowania wznowią obecne klasy ósme. Spotkanie dla tych osób w sobotę 17 października w kościele św. Maksymiliana. Spotkanie będzie trwać od godz. 10.00 do 13.00.
 6. Nabożeństwa różańcowe odbywają się po wieczornych Mszach św., a w niedziele o godz. 15.00. Dla dzieci jedna dziesiątka różańca w kościele św. Mateusza od poniedziałku do piątku o godz. 16.30. Nabożeństwa te stanowią przygotowanie dzieci z klas III do przyjęcia sakramentu I Komunii św.
 7. Pragniemy w naszej wspólnocie parafialnej stworzyć możliwość czytania i rozważania słowa Bożego, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie Kręgu Biblijnego w czwartek, o godz. 19.00 do sali św. Cecylii w plebanii.
 8. W biurze parafialnym można wznawiać i zapisywać nowe wypominki roczne za zmarłych z naszych rodzin, którzy zostaną otoczeni modlitwą od listopada w każdą niedzielę przed sprawowanymi do południa Mszami św.
 9. W biurze parafialnym w godzinach urzędowania, po nabożeństwach różańcowych dla dzieci oraz po Mszach św. niedzielnych można odbierać zdjęcia i film z uroczystości I Komunii św.
 10. W liturgii nadchodzącego tygodnia wspominamy:
  • w poniedziałek (5 października) – św. Faustynę Kowalską, dziewicę
  • w środę (7 października) – Najświętszą Maryję Pannę Różańcową
 11. Wybrani uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowem z ks. Robertem Brocą wezmą udział w spotkaniu młodzieży maturalnej diecezji pelplińskiej na Jasnej Górze w Częstochowie, w sobotę, 10 października.
 12. W przyszłą niedzielę, 11 października, obchody XX Dnia Papieskiego „Totus Tuus”, połączone ze zbiórką przykościelną na stypendia dla uczącej się młodzieży.
 13. W Przychodni Lekarskiej w Nowem, przy ul. Nowej 4, dnia 20 października odbędą się badania kardiologiczne. Zapisy w rejestracji przychodni. Koszt badania z konsultacją to 65 zł.
 14. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Henryka Breyera, l. 84 z Nowego. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…