IV niedziela zwykła (31.01.2021 r.)

Przeczytanie tego tekstu zajmie Ci ok. 4 min.
 1. We wtorek, 2 lutego odbędzie się poświęcenie świec dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. Nabożeństwo odbędzie się w grupach. Dzieci z klasy IIIA – o godz. 16.00, IIIB – o godz. 16.30, IIIC – o godz. 17.00. Prosimy o zaopatrzenie dzieci w świece. Zgodnie z tradycją, najlepszym wyborem jest przynieść świecę chrzcielną dziecka. Bezpośrednio po pobłogosławieniu świec odbędzie się dla każdej grupy osobne, krótkie spotkanie z ks. Tomaszem dotyczące dalszych przygotowań do przyjęcia przez dzieci I Komunii św.
 2. W liturgii rozpoczynającego się tygodnia wspominamy:
  • we wtorek – święto ofiarowania Pańskiego (dodatkowa Msza św. o godz. 9.30)
  • w piątek – św. Agaty, dziewicy i męczennicy
  • w sobotę – św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników
 3. W środę przypada wspomnienie dowolne św. Błażeja, biskupa i męczennika, nazywanego patronem od chorób gardła. Z tej okazji podczas Mszy świętych będzie możliwość przyjęcia za pomocą świec błogosławieństwa przez wstawiennictwo św. Błażeja.
 4. Spotkanie Kręgu Biblijnego odbędzie się w czwartek, 4 lutego o godz. 19.00, w kościele św. Mateusza. Zrezygnowaliśmy z transmisji on-line. Spotkania są jednak nagrywane i udostępniane w formie audio w serwisie YouTube w każdy czwartek o godz. 21.00. Link do nagrań dostępny będzie na stronie internetowej oraz na Facebooku.
 5. W tym tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:
  • w pierwszy czwartek  – Msze św. połączone z modlitwami dziękczynienia za powołanych z prośbą o nowe, liczne i święte powołania do służby w Kościele
  • w pierwszy piątek – o godz. 15.00 koronka do Bożego Miłosierdzia. Spowiedź św. od 17.00 do 18.00. O godz. 17.30 Godzinki o Bożym Miłosierdziu, a o 18:00 Msza św. wotywna o Najświętszym Sercu Pana Jezusa.
  • w pierwszą sobotę – o godz. 6.30 Godzinki do Niepokalanego Poczęcia NMP. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy do Niepokalanego Serca Maryi. O godz. 20.00 w kościele św. Maksymiliana adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez ks. Roberta z zespołem młodzieżowym „Tu i Teraz”.
 6. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy w sobotę, 6 lutego w godzinach przedpołudniowych.
 7. W dniach 17-21 lutego odbędą się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Dla osób, które z powodu pandemii nie będą mogły w nich uczestniczyć, Wydział Duszpasterski naszej diecezji przygotował przewodnik do przeżycia rekolekcji wielkopostnych w domu pt. „Aby odnowić Przymierze”. Od 4 lutego będzie możliwość nabycia go w cenie 20 PLN w biurze parafialnym.
 8. Odeszli do Pana:
  • śp. Elżbieta Zielińska, l. 67 z Nowego
  • śp. Józef Haberland, l. 73 z Nowego

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

Odezwa Biskupa Pelplińskiego w sprawie zbiórki na świątynię w Kasparusie

Siostry i Bracia,

W dzisiejszej Ewangelii św. Marek opowiedział nam jak Jezus wszedł w szabat do synagogi w Kafarnaum i tam nauczał. Od dwóch tysięcy lat Chrystus Pan naucza, daje Siebie i obdarza nas łaską. Najczęściej dzieje się to w przestrzeni świętej, jaką jest kościół. To przecież w tym miejscu Wasza wspólnota słucha Bożego Słowa, karmi się Ciałem Chrystusa, doświadcza przebaczenia w spowiedzi świętej; to w tym kościele mają miejsce najważniejsze wydarzenia w życiu rodziny: chrzest dziecka, ślub, ostatnie pożegnanie tych, którzy odeszli; to ściany tej świątyni są świadkami modlitw, radosnych podziękowań i przepełnionych bólem próśb kierowanych ku Bogu. To wszystko sprawia, że kościół jest miejscem świętym oraz szczególnym punktem odniesienia dla każdej wspólnoty chrześcijan.

Niestety w nocy z 30 na 31 grudnia 2020 r. mieszkańcy Kasparusa w dekanacie skórzeckim patrzyli jak ich kościół jest trawiony przez płomienie ognia. Pewnie niewyobrażalny jest żal i ból, pojawiający się w sercu wierzącego, który widzi pożar tak ważnego dla niego miejsca. Jako wspólnota diecezjalna chcemy być solidarni z mieszkańcami Kasparusa i pomóc im, aby mogli za jakiś czas cieszyć się ponownie swoją świątynią.

W związku z powyższym, w najbliższą niedzielę, 7 lutego br., przeprowadzimy przed każdym kościołem diecezji pelplińskiej zbiórkę do puszek na ten cel. Dziękuję za trud ratowania świątyni w czasie pożaru wszystkim strażakom i służbom oraz za zainteresowanie władz państwowych i samorządowych jej odbudową. Wspólnota wiernych Kasparusa liczy li tylko 120 osób, a pomimo to przed 100 laty piękny kościół został zbudowany. Dzisiaj jest to niemożliwe bez naszej pomocy oraz konkretnego – wykraczającego poza deklaracje – wsparcia władz świeckich, na które wszyscy liczymy. Już dzisiaj dziękuję za zrozumienie i solidarność oraz proszę Was, drodzy diecezjalnie, o wsparcie tej inicjatywy, a jednocześnie o nieustanną troskę o Wasze kościoły.

Niech Was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec, Syn i Duch Święty.

+ Ryszard Kasyna
Biskup Pelpliński