Idę do I Komunii św. – gra planszowa

Przeczytanie tego tekstu zajmie Ci ok. 3 min.

Poniżej przedstawiamy wirtualną grę planszową pt. “Idę do I Komunii św.”. Została ona opracowana z myślą o dzieciach, które przygotowują się do przyjęcia sakramentu Eucharystii pierwszy raz w życiu, zwłaszcza w niełatwym czasie pandemii. Gra może być wykorzystana przede wszystkim przez katechetów i katechetki, ale również rodziców i opiekunów, na których barkach spoczywa troska o jak najbardziej owocne zbliżenie się ich podopiecznych do Stołu Pańskiego.

Gra składa się ze 136 pytań, które zostały opracowane w oparciu o Podstawę Programową Katechezy Kościoła katolickiego w Polsce na I etap edukacyjny: klasy I-III szkoły podstawowej (KEP, 8 marca 2010 r.).

Instrukcja gry

 1. Gra przeznaczona jest dla 2-6 osób (lub grup). Należy wyznaczyć również osobę, która będzie odpowiadała za sprawdzanie odpowiedzi.
 2. Wybierz swoją postać i umieść ją w polu startowym.
 3. Kliknij w kostkę znajdującą się w lewym górnym rogu, by zatrzymać losowanie oczek.
 4. Przesuń swoją postać o tyle pól, ile oczek wskazuje kostka. Jeśli trafisz na żółte pole, wybierz pytanie za 1, 2 lub 3 punkty. Pytania należy wysunąć zza niebieskiego pola. Jeśli trafisz na niebieskie pole, tracisz kolejkę.
 5. Umieść pytanie w polu znajdującym się w lewym dolnym rogu.
 6. Aby sprawdzić, czy udzielona odpowiedź jest prawidłowa, zeskanuj QR Code lub kliknij w niego, aby uzyskać dostęp do Karty odpowiedzi.
 7. W przypadku prawidłowej odpowiedzi, przesuń postać o tyle miejsc, na ile punktów wyznaczona została wartość pytania.
 8. Jeśli po przesunięciu postaci uczestnik ponownie trafi na żółte pole, ma prawo do ponownego odpowiadania na pytanie.
 9. W przypadku nieprawidłowej odpowiedzi, w kostkę klika następna osoba.
 10. Wykorzystane pytania można schować za polem w prawym dolnym rogu.
 11. Wygrywa ten uczestnik, który jako pierwszy dotrze do ikony Najświętszego Sakramentu.

Do pobrania

Wersja drukowana

Oprócz wersji wirtualnej przygotowaliśmy również formę drukowaną, która, ponieważ nie korzysta z możliwości multimedialnych, posiada nieco zmienione zasady, stąd warto zapoznać się z nową instrukcją gry.

W paczce z grą planszową można znaleźć:

 • planszę
 • instrukcję gry
 • Kartę odpowiedzi
 • planszę do wydrukowania numerów pytań

Plansza do gry domyślnie przygotowana jest w rozmiarze formatu A3 (420×297 mm), choć z powodzeniem można wydrukować ją na kartkach o mniejszych formatach. Warto wydrukowaną planszę zalaminować.

Plansza z numerami pytań jest domyślnie czarno-biała, tak ułatwić druk na kolorowych kartkach papieru oraz umożliwić druk na drukarkach monochromatycznych. Wydrukowane numery pytań można włożyć np. do trzech woreczków, tak by zachować kategorie i punktację pytań.

Pionki mają wysokość ok. 2,5 cm, ale dostępne są również oryginalne pliki, tak by każdy mógł dopasować wielkość pionków do własnych potrzeb. Zawsze można również posłużyć się pionkami z innych gier. Kostkę należy zorganizować we własnym zakresie lub posłużyć się tą z wirtualnej wersji gry.

Aby pobrać paczkę z wszystkimi elementami potrzebnymi do druku gry, kliknij tutaj: KLIK.

Masz sugestię?

Masz pomysł, który ulepszy grę “Idę do I Komunii św.”? Skontaktuj się z nami, korzystając z formularza dostępnego tutaj.