Ekstremalna Droga Krzyżowa

Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum wielokilometrową, w nocy. Samotnie i w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: “Jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać”.

W tym roku po raz pierwszy pragniemy podjąć to wyzwanie na naszym terenie. Skutków tego zmagania możesz różnie doświadczyć: bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Kiedy już od wyczerpania i zmęczenia nie można uciec, właśnie wtedy możesz odkryć, że to wiara jest powodem i siłą, żeby iść dalej.

Ale nie o samo zmaganie tu chodzi. Milczenie, modlitwa, medytacja, długa nocna trasa… to wszystko po to, byś spotkał się z Nim. Celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z Bogiem. Ekstremalna Droga Krzyżowa to prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony.

W naszej parafii EDK rozpocznie się Mszą św. 31 marca o godz. 20:00 w kościele św. Mateusza. Poniżej znajdziesz podstawowe pytania i odpowiedzi, które pomogą Ci dobrze przygotować się do udziału w EDK.

EDK to wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej - sensu i nowego pomysłu na siebie. Na EDK nie pytamy się, czy ktoś chodzi do kościoła, czy jest religijny, czy nie. Ważne jest nie to, kim jesteś, ale to, kim możesz się stać. EDK jest świetnym rozważaniem dla ludzi, którzy dużo pracują i trudno im znaleźć czas dla siebie i swojej duszy. Ta kumulacja daje okazję do gruntowanego przemyślenia siebie.

Zniechęcamy ludzi zamkniętych, którzy nie szukają nowych pomysłów na siebie. Zniechęcamy ludzi, którzy oceniają innych i uważają siebie za lepszych od nich. Zniechęcamy osoby, którym wystarczy myśleć, że "jakoś to będzie".

Koniecznie przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa), wszystko do jednego plecaka. Weź ze sobą wydrukowany szczegółowy opis trasy lub urządzenie mobilne z aplikacją EDK, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie ze śladu GPS danej trasy. Konieczne jest również zaopatrzenie się w elementy odblaskowe oraz latarkę (najlepiej czołówkę). Pamiętaj również o ciepłym, nieprzemakalnym ubraniu, ponieważ nie wiemy, jaką pogodę zastaniemy.

Udział w EDK to wydarzenie bezpłatne. W kruchcie kościoła lub przed nim będzie można kupić pakiet materiałów pomocnych w przejściu EDK (opaska odblaskowa, opaska silikonowa i rozważania w formie książkowej) za dobrowolną ofiarę.

Rozważania EDK są dostępne 1) na stronie internetowej www.edk.org.pl w formie PDF-u, który można sobie wydrukować, w 2) aplikacji mobilnej EDK oraz 3) w kruchcie kościoła lub przed nim do nabycia w formie książkowej.

Wszystko zależy od stopnia i charakteru niepełnosprawności. Nasza trasa przebiega, przynajmniej częściowo, ścieżkami przez las i polnymi drogami, nierzadko pod górę. W zależności od warunków pogodowych, miejscami teren może być błotnisty lub nawet grząski. Należy dobrze rozważyć decyzję o udziale, biorąc pod uwagę, że trasy zostały tak dobrane, aby stanowiły trudność dla w pełni sprawnych ruchowo osób.

EDK to propozycja dla osób pełnoletnich. Nie zalecamy brania udziału w tym wydarzeniu osobom niepełnoletnim. Jednocześnie nie ingerujemy w sytuacje, gdy osoba dorosła wybiera się w drogę ze swoim dzieckiem lub podopiecznym. Sposób sprawowania opieki nad małoletnim przez rodziców/opiekunów prawnych, szczególnie przebywających poza miejscem zamieszkania, regulują odpowiednie przepisy.

Pamiętaj, że wyruszając w drogę, bierzesz odpowiedzialność za siebie. EDK nie jest pielgrzymką, nie są zapewniane żadne przerwy na posiłki, oznaczenia techniczne w terenie ani pomoc osób technicznych, która ułatwiałaby przejście trasy. Nie jest zapewniana ponadto pomoc medyczna ani transport z miejsca docelowego do miejsca, z którego wyruszyło się w drogę.

Zapisz się na trasę św. Wojciecha (31,8 km)

    Nie przegap nowości, bądźmy w kontakcie!